Son Dakika
30 Temmuz 2014 Çarşamba

15 Ocak 2014 Çarşamba, 16:55
Dizi Profesörü
Dizi Profesörü diziprofesoru@televizyondizisi.com Tm Yazlar

“Güldür Güldür” Güldürmüyor.

Ameliyat : GÜLDÜR GÜLDÜR BKM, bu formatı ilk önce “Beşer beşer” adıyla ATV’de denedi, olmadı; “insanlar alemi” adıyla Star TV’de yayınladı, olmadı;  “güldür güldür geliyoruz” sloganıyla Fox TV’de başladı, olmadı; en son olarak da SHOW TV’ye geçti,  yine değişen bir şey olmadı. Programın doğru tarafları: Programın yapımcısının BKM oluşu bir avantaj; bu doğru. Skeç-komedi tarzında […]

GÜLDÜR GÜLDÜRAmeliyat : GÜLDÜR GÜLDÜR

BKM, bu formatı ilk önce “Beşer beşer” adıyla ATV’de denedi, olmadı; “insanlar alemi” adıyla Star TV’de yayınladı, olmadı;  “güldür güldür geliyoruz” sloganıyla Fox TV’de başladı, olmadı; en son olarak da SHOW TV’ye geçti,  yine değişen bir şey olmadı.

Programın doğru tarafları:

insanlik-alemi-spottProgramın yapımcısının BKM oluşu bir avantaj; bu doğru.

Skeç-komedi tarzında bir yapım oluşu doğru bir düşünce; herkes, dram seyredip içini sıkacağına gülüp eğleneceği programı tabiî ki tercih eder.

BKM, daha önce yaptığı ve tutturduğu “çok güzel hareketler bunlar” tarzında “seyircinin gülmesiyle desteklenen” bir komedi programı tasarlamış; bu da doğru bir düşünce.

Programın yanlışları:

Programın formatında olan, oyunu yöneten “hoca” tiplemesinde Ali Sunal’ın olması en önemli yanlışlık gibi gözüküyor. Çünkü “hocam” denilecek kişinin, onu diyen oyunculardan hem yaşça hem de kariyer olarak çok yukarıda olan bir komedi üstadı olması beklenirdi. Örneğin: Metin Akpınar, Zeki Alasya, Müjdat Gezen …gibi.

güldür güldür ekibiAli Sunal’ın “güldür güldür” için, bir olumsuz tarafı da komedi dizilerinin haricinde dram ve polisiye (örneğin güzel ve çirkin) dizilerinde de oynamış olmasıdır. Oysaki örneğini verdiğim üstatlar kariyerlerini hep komedi ağırlıklı yapmışlardır. Çünkü, “oyuncu her rolü oynar” lafına inanıp, cıvık komediden sonra gider sert polis oynarsın inandırıcı olamazsın, döner komediye devam edersin üstündeki sert polis izlenimini atamazsın.

Programın ikinci büyük yanlışı da: Ali Sunal’ın oynanan skeçleri -yine format gereği olarak- en eğlenceli yerinde durdurup, oyunculara sorular sorma gereksizliği. İzleyici tam kendini kaptırmış bir şeylere gülmek üzereyken çan sesiyle irkilip toparlanmak zorunda kalıyor ki bu da çok rahatsız edici bir durum.

güldür güldür oyun 2Ayrıca, Okan Çabalar, İrem Sak gibi üstün yetenekli komedi oyuncularını kadrosunda tutamamış olması da büyük bir hata.

Toparlarsak,

Show TV, şu aralar çok daha kötü işler yayınladığı için “güldür güldür”ün reytingine razı olabiliyordur ancak, program formatının düzeltilmediği ve başına komedinin duayenlerinden biri getirilmediği takdirde “güldür güldür” gıdıklıya gıdıklaya gidecektir.

Benden söylemesi.

Serdar Saraçoğlu

diziprofesoru@gmail.com

 

Etiketler

Yorum

  1. ali

    15 Ocak 2014 at 18:58

    insanlar alemine çok ama çok insanca torpil yapılmış genede tutmamış.trt ye geçer olmadı acunun kanalı- tv 8

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>