‘Karagül’ün Genç Oyuncusu Can Atak ile Özel Röportaj

24 Ekim 2013 Perşembe, 17:53
canak

 

Furkan Söğüt – Televizyon Dizisi
https://twitter.com/furkansogut

Genç yaştan itibaren oyunculuğa ilgi duymuş olan ve uzun yıllardır tiyatro sahnelerinde boy gösteren ve ilk dizi deneyimini ‘Karagül’ dizisinde Asım karakteriyle yaşayan genç oyuncu Can Atak ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Dilerseniz sizi tanımayanlar için kendini tanıtır mısınız? Can Atak kimdir?
– Ben 1989’un kışında Ankara’da doğdum, çocukluğum tiyatrolarda, kulislerde geçti muhtemelen tozu o zamandan kaptım. 12 yaşındayken Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Peter Pan oyununda çalıştım ve ilk sahneye adımımı atmış bulundum. Daha sonra lise yıllarında oyunlara gitmeye devam ettim ve kararımı verdim. 17 yaşında liseden mezun olur olmaz Hacettepe Universitesi Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümünü kazandım. 4 yıl konservatuvarda okuduktan sonra Devlet Tiyatroları’nın sınav açtığını öğrendim ve mezun olduğum yıl Devlet Tiyatrolarına girdim, kurumun en genç sanatçısı olarak Sivas Devlet Tiyatrosu’na atandım. Şimdi de hem Sivas’da oyunlarıma devam ediyorum hem de Gaziantep’de ‘Asım’ oluyorum.

Oyunculuk yapmadan önce neler yaptınız? Hangi okulda eğitim aldınız?
– Konservatuvarda okuduğum yıllarda hem harçlığımı çıkarmak için hem de kendimi geliştirebilmek için radyolarda spikerlik yapıyordum; öncelikle Radyo Hacettepe’de çalıştım daha sonra TRT Ankara Radyosuna geçtim; bir süre seslendirme ve düblaj yaptım, sonrasında zaten çok vakit kalmadan DT’ye girdim.

Oyuncu olma kararınızdaki en büyük etken neydi? Küçükken böyle hayalleriniz var mıydı?
– 12 yaşında kendimi sahnede bir şeyler yaratırken bulunca, bir de üstüne alkışlandığımı görünce aslında ikna oldum diyebilirim. Ailem kesinlikle burada başrolde, çünkü beni ve abimi her zaman tiyatroya götürdüler ve mutlaka haftada bir oyun izlenirdi. Bazen haftanın 3-4 günü oyunlara gidilirdi, oradaki aura beni her zaman etkilemiştir. Durum böyle olunca çok eğlenebileceğimi düşündüm ve kararımı verdim.

Oyunculuk serüveniniz nasıl başladı? İlk projeniz hangisi oldu ve nasıl bir deneyim elde ettiniz?
– Bir profesyonel olarak ilk sahneye okulumda mezuniyetimde çıktım, sahne üzeri tecrübelerim çoğunu DT’de elde ettim, Ankara DT’de sözleşmeli çalıştığım dönemde çok usta oyuncularla birlikte sahnede olmak bana cok şey kazandırdı. Ama ne oynarsam oynayayım her zaman sadece sahnede olmanın tadını cıkarmayı düşündüm ve hâlâ bunu düşünüyorum. Kamera karşısında ilk tecrübem şu anda oynamakta olduğum ‘Karagül’ dizisinde ‘Asım’ karakteriyle oldu. Burada büyük ustalarla çalışmak benim için büyük şans oldu, hem oyuncularıyla hem de kamera arkase ekibiyle tamamen profesyonel bir işin içinde kendimi deneme fırsatı bulduğum için çok şanslıyım.

krgl

Yaklaşık iki sezondur yer aldığınız ‘Karagül’ dizisine gelmek istiyorum. Diziye nasıl dahil oldunuz?
Geçen sezon Sivas’da oyunlarım devam ederken İstanbul’da ajansımdan bir telefon geldi ve projeden bahsetti. Karakteri duyanca cok heyecanlandım ve kendimi İstanbul’da buldum. Yönetmenimiz Murat Saraçoğlu’nun istedigi karakteri yaratabilmek için birkaç çalışma yaptım ve görüşmeye gittim. Çok yaratıcı bir ekibin benim karakterimle bu kadar ilgilenmesi beni çok mutlu etti, karakterle ilgili birçok şeye beraber calıştık ve karar verdik.

Role kabul edildiğinizi duyunca ilk neler yaptınız, kiminle paylaştınız?
Role kabul edildiğimi duyar duymaz, çalışmalarıma ağırlık vermeye başladım; engelli bir bireyin yaşadığı olumsuzlukların üzerine düşünmeye başladım. Karakterin var olan alt metnini güçlendirmeye çalıştım. Duyar duymaz tabi ki ailemi aradım, karakterimi anlattım ve onlar da çok heyecanlandılar, diziye başladığım sırada ağabeyim Fransa’da yaşıyordu o da oradan takip etmeye başladı, bana yabancı metinlerden materyeller buldu oralardan bana yardım etti yani.

Dizide canlandırdığınız ‘Asım’ karakterine gelmek istiyorum. Engelli ve nörolojik kontrol problemi yaşayan bir çocuk. Bu karakter için ne tür ön hazırlıklar yaptınız?
– Karakterimi yaratırken öncelikle ana hikayedeki pozisyonumu da hesaba katarak Asım’ın fiziksel durumunu düşündüm, değişik sendromlar üzerine kendime fiziksel bir bütünlük yarattım daha sonra DT’de birlikte çalıştığım işin uzmanı Umut abimin danışmanlığıyla karakter oluşmaya başladı. Aslında sahneler Asım’ın durumunu yaratıyor, annesine olan aşkı ve baba özlemi onda değişik durumlar yaratıyor, bunların hepsi benim için birer açar oldu ve şu anki halini aldı Asım..

karagx

Karagül başlamadan önce böyle zorlu bir karakteri canlandıramayacağınıza dair korkular sizi kapladı mı?
– Doğruyu söylemek gerekirse, kesinlikle korktum. Düşündüğüm tek şey izleyenlerin bir engellinin bu işi nasıl yaptığını düşünsünmelerini sağlamaktı; umarım basarılı olabilmişimdir. Bir oyuncu için tabiki tuzak olabilecek bir karakter ama benim kendimi geliştirebilmem adına kesinlikle çok iyi denk geldi diyebilirim, bütün ekibin yardımı oldu ve karakterime herkes sahiplendi ve destekledi.

Engelli bir çocuğu başarılı bir şekilde canlandırıyorsunuz dizide. Gerçek hayatta ne tür tepkiler alıyorsunuz?
– Teşekkür ederim, elimden geleni yapmaya çalışıyorum; insanlar çok şaşırıyorlar kimisi seviniyor kimisi üzülüyor, engelli olduğuma inanan ve mesajlar atan çok kişi var, bu benim için çok önemli.

Engelli bir kişiye hayat vermenin ne tür avantajları ve dezavantajları var bir oyuncu olarak?
– Kesinlikle çok büyük bir onur. Kimsenin kimseden farklı; eksik veya fazla olmadığını insanlara anlatabilmek için büyük bir fırsat benim için. Duygular aynıdır, sevinçler hüzünler az veya çok ama aynıdır.. Hepimizin sevgi anlayışı temelde aynıdır; engelli bir bireydir bunu herkes kabullenmeli; en önemli farkındalığım duyguların bazen sadece gözde olduğunu daha iyi anlayabilmem oldu. Bazen sarılmak istersiniz, bazen koşmak bunları her an yapamadığınızı düşünürseniz bunları hayal edebilmenin değerini anlıyorsunuz.

karaglxx

Genelde bir önceki dizide karakterini başarılı bir şekilde canlandırmış oyunculara aynı tip roller gelebiliyor. Bu sizi korkutuyor mu?
– Aslında bu benim işim ve severek yaptığımı düşündüğüm için her zaman her karakter için malzemeler bulundurmalıyım; Asım’a benzer bir karakter tekrar karşıma çıkarsa elbetteki oynarım ama üzerine bir şeyler koymam gerekir, kendimi tekrar etmemeliyim; kendimi geliştirebileceğimi düşündüğüm her karakter benim ilerlemem için olumludur, işimin en güzel yanı da bu zaten.

Asım rolündeyken kendi kendinize ne konuşuyorsunuz? İç sesiniz size neler söylüyor?
– Çok ilginçtir bazen o kadar konsantre oluyorum ki kamerayı, etrafımı; her şeyi unutuyorum; iyi mi kötü mü bilemiyorum ama çok seviyorum bu durumu diyebilirim. İşte o anlarda zaten anlık tepkiler doğuyor, o yüzden rolüm sırasın da Asım’ ın düşünebileceği kadar düşünmekten başka bir şey yapmıyorum.

Dizi setinde durumlar nasıl? Çok önemli oyuncularla rol alıyorsunuz, bu sizi gururlandırıyor mu?
– Kesinlikle çok şanslıyım diyebilirim, ustaların yoğunlukta olduğu bir işin içinde olmak çok büyük bir gurur. Onların artılarından yararlanmak çok önemli, benim kamera karşısında ki ilk işim olduğunu düşünürseniz, onları izlemek fikirlerinden yararlanmak çok işime yarıyor diyebilirim. Zaten oyunculuk kesinlikle usta-çırak ilişkisine dayalı bir meslektir, tabiki konservatuvarın ve tiyatroda olmanın artıları var ama tabiki dezavantajları da var, işte bu durumlarda o dezavantajları daha tecrübeli oyuncularla birlikte avantaja çevirmek çok önemli oluyor. Karagül’de biz bir aile gibiyiz, öncelikle herkes işini yapıyor bu çok profesyonel bir durum, hepimiz birbirimize karşı saygılıyız ve kimse işinden ödün vermeden gerçekten çok çalışıyor. Bu kadar sıcak ve profesyonel bir ekip olduğumuz için belki de başladığımızdan bu yana başarılı bir şekilde gidiyoruz, seyircimizden çok güzel tepkiler alıyoruz.

'Karagül' dizisinden Mert Yazıcıoğlu (Baran), Sebahat Kumaş (Melek) ve Can Atak (Asım)

‘Karagül’ dizisinden Mert Yazıcıoğlu (Baran), Sebahat Kumaş (Melek) ve Can Atak (Asım)

Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz? Oyunculukla ilgili hedefleriniz neler?
– Kesin bir şey söyleyemem ama kendimi çok daha fazla geliştirmiş olmak isterim, oyunculuk her an geliştirilebilir ve üzerine milyonlarca şey eklenebilir bir meslek, benim yapmam gereken de gerek Türkiye’ de gerekse yurt dışında kendime katabileceğim her şeyi katabilmektir. Genç yaşta bu işin içine girdiğim için bunun avantajını her zaman kullabilmiş olmalıyım. 5 yıl sonra eğer bunu yapamadıysam bir yerlerde hata yapmışım demektir; oyunculuk da aynı doktor olmak gibi, her gün yeni bir karakterle karşılaşabiliyorsunuz, yeni kuramlar ortaya çıkıyor, dünya’da yeni olaylar, yeni siyasetler yapılıyor, her şeyi takip etmeliyiz ve her şeyin farkında olmalıyız ki kendimizi geliştirebilelim.

logtww

30 Yorum

 1. gül

  16 Mayıs 2016 at 09:14

  işte gerçek sanatçı can atak ben onu geçenlerde ankara da bir düğünde gördüm inanamadım.Karagül dizisinde gerçek engelli olduğunu zannediyordum.Kutlarım Can Atak genç yaşta böyle bir zor rolü başarıyla oynaması bence tebrik etmek gerekir.

 2. AYDIN NAYIN

  02 Ocak 2016 at 21:28

  Bütün oyuncular rollerini çok iyi yapıyorlar hepsini çok takdir ediyorum.Ama dizi artık sıkmaya başladı ya bitirmesi yada yeni konular bulması lazım. Senaristimizin asıl işi burda başlıyor…..

 3. azimet aslan

  22 Kasım 2015 at 12:09

  bende diziyi başından beri izliyorum hernekadar şu sıralar biraz gereksiz uzatmalar varsada asım karakteri benimde acaba dediğim bir karakter oldu araştırma yapmak istedim zira okadar gerçekçiki normal biri tarafından yapıldığına inanamadım can atakı kutlarım tüm kalbimle yolu açık olsun şimdiden böyleyse ilerde ne olur bilmem tebrikler(lavuk diye eleştirenler eğitimsizliklerini ne güzelde ortaya koyuyorlar bu bir dizi ve oda o karakteri oynayan başka nasıl olabilir)

 4. lololo

  10 Mayıs 2015 at 11:56

  Agzını yamultan lavuk,o karakterden cık aynada bı tıpıne bak bıgun basına gercegı gelıverır.O
  elemanı oyundan alın gercek bır engellı koyun cunku sapasaglam oldugunu herhalınden bellı edıyor.
  Yonetmen hıc mı farketmıyor acaba hareketlerını !!!

  • Yeni Dünya

   06 Kasım 2015 at 23:49

   lololo, lavuk ancak senin gibi beyinsizlere denir. Can Atak rolünü çok gerçekçi şekilde oynuyor. Senin gibi klavye delikanlıları ancak saklanarak böylece salakça yorumlar yapabilir.

  • sinan

   20 Kasım 2015 at 23:00

   Can Ataklı’Yı kutlarım,çok güzel canlandırıypor rolünü!

 5. Zeynep hoş

  09 Şubat 2015 at 15:29

  Karagül dizisini izlemeye bu sezon başladım, önceki bölümleri de bitirdim. Bütün oyuncular harika ama Can Atak’ın rolü çok özel ve çokta başarılı. Bu oyuncuyu bizlere daha fazla tanıtırmısınız…Teşekkürler…

 6. sıddık

  15 Kasım 2014 at 00:39

  Ulan söz konusu para olunca millet nasılda ağzını yüzünü yamultuyor neyse sizler böyle yapmaya devam edin ALLAH’IN yarattığı şekili değiştirin öbür tarafta hesap verirsiniz bi zahmet yazıklar olsun diyecek söz bulamıyorum.

  • Gül

   03 Aralık 2014 at 18:47

   bazı insanlarda beyin yerine bıngıldak olduğunun ıspatısın sen 🙂

  • Yeni Dünya

   06 Kasım 2015 at 23:52

   Kafatasınızın içinde beyin yerine ne var çok merak ediyorum, embesil yaratıklar. Böyle bir zor bir rolü başarıyla canlandırdığı için tebrik edeceğinize salakça yorumlar yapıyorsunuz.

 7. melis

  30 Haziran 2014 at 13:27

  çok başarılı bir dizi bütün oyuncuları çok güzel performanslar sergiliyorlar

  • nur sena

   15 Temmuz 2014 at 17:26

   evet çok güzel bir film. Özlem in ayranıyım ya çok güzel kız ve şeker

 8. şenol tekelioğlu

  15 Haziran 2014 at 16:28

  tüm dizi oyuncuları çok güzel performans göstermişler kutlarım fakat asım rolünde can atak kardeşim oynadığı karekterle üstün bir performans göstermiş kendisini canbı gönülden kutluyor başarılarının devamını diliyorum süpersin can kardeşim türk sinemasına ve oyunculuk sektörüne damganı vurdun ve vuracağına sonsuz inancım var teşekkürü bir borç biliyor seni alkışlıyorum

 9. cansu

  13 Haziran 2014 at 22:46

  siz nasıl o sakat şeklini alıyorsunuz çok merak ediyoru ne olur cevap verin

 10. Gülçin

  30 Mayıs 2014 at 23:52

  Bende engelli bir kişinin bu performansı sergileyebilmesi harika diye düşünüyorken ,bir taraftanda eğer engelli değil ise rolünü çok iyi benimsemiş diyordum ,taki rüyada engeli olmayan bir genç olarak gördüğümde….yolu açık olsun Furkan kardeşimizin tebrikler….

 11. ZEYNEP

  30 Mayıs 2014 at 18:52

  KARAGÜL DİZİSİ ŞU ANA KADAR İZLEDİĞİM EN İYİ DİZİLERDEN BİR TANESİ O DİZİNİN BÜTÜN GENÇ KARAKTERLERİNİ ÇOK BEĞENİYORUM ÖZELLİKLE ASIM VE BARAN İKİSİ DE ÇOK BAŞARILI VE ÇEKİCİ

 12. Zeko

  10 Mayıs 2014 at 22:08

  Cok super bir dizi gercekten.Asim;mi oynayan Furkan, harika sin.

 13. çok güzel bi dizi ve çok heycanlı

  18 Nisan 2014 at 21:57

  Gerçek haliyle dizide oynadiği hali çok farlı isini grctn hkl ypy

 14. Haydar Önder

  11 Nisan 2014 at 23:43

  CAN ATAK gerçekten engelli olup olmadığını araştıracaktım tebrik ederim yolunve bahtın açık olsun…

 15. funda

  25 Şubat 2014 at 00:44

  SEVGİLİ CAN ATAK KARDEŞİM,KARAGÜL DİZİSİNDE Kİ ROLÜNDEN DOLAYI SENİ TEBRİK EDİYORUZ.EŞİM VE BEN ACABA ROL MÜ, GERÇEK Mİ İKİLEMİNDE KALDIK BİR SÜRE..NE ZAMAN Kİ BÖLÜMLERDEN BİRİNDE RÜYA SAHNESİ VARDI, ORADA SENİ GERÇEK HALİNLE GÖRDÜK VALLAHİ GÖZLERİMİZ DOLDU.BU KADAR GERÇEKÇİ BİR ROL YAPIYOR OLMANI TAKDİR İLE KARŞILADIK…YOLUN AÇIK OLSUN…

 16. anonim

  16 Şubat 2014 at 20:27

  daha oyunculuk bile zor bırak engelli olmaya çalışmak çok zor

 17. Saim Altınküpü

  18 Aralık 2013 at 13:59

  sevgili kardeşim,başarılarının devamını diliyorum.o rolü gerçek anlamda bize hissettirdiğin için teşekkürler,kucak dolusu sevgiler.

 18. faruk

  09 Aralık 2013 at 17:32

  CAN ATAK SANA HELAL OLSUN DİYORUM BİR RUL ASLINA UYGUN BU KADAR OLUR DİYORUM YOLUN AÇIK OLSUN DEVAM.

 19. zehra tosun

  05 Aralık 2013 at 03:29

  engelli birini oynamak en zor karakterlerden biri olmasina ragmen can atak bunu mukemmel sekilde canlandiriyor haayati boyunca her zaman basarilar daha cok ekranda gormek istiyorum benim ve cevremin tv dunyasinda sevilen yuzu oldu daha uzunnn gormek istiyoruz

 20. ihsan bozoğlu

  19 Kasım 2013 at 12:05

  Can Atak ve Asım karakterinin hayranıyım. Bu arada yıllarca Friends dizisi izlerim ve orada ross karakterini canlandıran david schwimmer aynı Can Atak. O dizi yine gösterilmekte izlerken birden şaşkına döndüm. Boşuna dememişler insanlar çift yaratılmış diye.

 21. Rahmi ALP

  18 Kasım 2013 at 12:14

  Eşimle birlikte Can Atak’ın karakterinin gerçekten engelli biri tarafından canlandırılıp canlandırılmadığı konusunda düşündük ve sonunda engelsiz birinin böylesi bir performans sergileyemeyeceği neticesine vardık, ta ki Asım engelsiz bir vaziyette Kendal’in rüyasına girene kadar.

  O zaman anladık ki Asım karakteri engelsiz biri tarafından canlandırılmaktadır.

  Yani Can Atak amacına ulaşmış ve izleyicilere engelli birinin bu işi nasıl yaptığını düşündürtmüştür.

  • asya

   16 Şubat 2014 at 20:25

   evet sizi katılıyorum doğru söylüyosunuz

 22. Sevgi kor

  29 Ekim 2013 at 16:46

  Çok beğeniyorum ve çok başarılı, röportajı okudum son derece kaliteli bir oyuncu olduğu belli zaten.

 23. Zeynep Zeynep

  28 Ekim 2013 at 14:17

  COk basarılısınız Can Atak, Daha da başarılı olacağınız belli. EĞitimli olduğunuz anlaşılıyor. Başarılarınız devamını dilerimm…

  • harun

   29 Kasım 2014 at 00:36

   Film gittikce sıkıcı oluyor herkes hep ayrı telden calmaya başladı kendall karakteri acayip
   Bir melek bir şeytan oluyo nasıl bir insan olduğunu hala anlayamadık başarılar

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler. Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz